Affiliate marketing aneb Vydělávejte na provizích

První otázka - co to affiliate marketing je?

Affiliate marketing patří do skupiny výkonnostního marketingu. Vše je založené na spolupráci s partnery. Tento partnerský vztah vzniká mezi obchodníkem-inzerentem (např. e-shop) a na straně druhé stojí partner, což může být například bloger, který bude propagovat Váš produkt či službu. Následně z prodeje získá provizi. Nemusí to být vždy jen z prodeje. Týká se to v podstatě všeho, co může zákazník na vašem e-shopu provést

  • Registrace
  • Vyplnění formuláře
  • Zprostředkování kontaktu

Jednoduše řečeno, partner prostřednictvím různých propagačních materiálů přivede zákazníky ke koncovému obchodníkovi. To můžete být třeba vy.

Jak to vlastně funguje?

Partner obdrží svůj odkaz, který obsahuje jedinečné ID. Pokud někdo klikne na tento odkaz a následně díky němu provede konverzi, partner za to získá svoji provizi. Bývá to určité procento z nákupu. V případě, že zákazník objednané zboží vrátí zpět ve stanovené lhůtě, provize se nevyplácí.

Další důležitá informace je, že affiliate marketing funguje díky cookies. To jsou přesně ta vyskakujíci okna, která na Vás vyskakují na různých webových stránkách. Všichni je určitě velmi dobře známe. Někdy mohou být lehce nepříjemná, ale mají svůj význam.  Cookies si totiž pamatují jednotlivé návštěvníky, a mohou tak zaznamenat konverzi, i když se zákazník vrátí později. Zpravidla do 30 dnů. 

Partneři propagují Váš produkt nebo službu různými způsoby:

  • Přes svůj web – články, recenze
  • Přes sociální sítě
  • Přes vyhledávače
Affiliate marketing Webmium

Jakým způsobem začít?

1. Přes affiliate síť

Affiliate síť Vám zprostředkuje partner, jako jsou například: dognet.cz, espoluprace.cz, ehub.cz

Výhody:

  • nemusíte se o nic starat
  • odpadne Vám starost s hledáním partnerů
  • rychlost

Nevýhody:

Provize platíte hned 2x: za zprostředkování prodeje - partnerov a za zprostředkování partnera - affiliate síti

2.Provizní software

U provizního softwaru máte na výběr hned ze dvou možností, a to software si koupit nebo si software pronajmout.

Výhody: 

Výhody jsou jednoznačné, odpadnou Vám výdaje za provizi affiliate síti a výši provize si s partnerem domluvíte  vy sami.

Nevýhody:

Přiděláte si spoustu práce, protože o software se musíte starat jen a jen Vy a kromě toho Vám přibude další práce s hledáním partnerů.

Celková výhoda affiliate marketingu je určitě v tom, že platíte pouze za provedenou konverzi.  NE za návštěvu, NE za zobrazení, NE za proklik. Partnerovi zaplatíte opravdu jen v případě, že Vám zprostředkuje nákup (případně vyplnění registrace, zprostředkování kontaktu apod.). Tím pádem neplatíte za reklamu, která nic nepřináší. Proto má Váš partner velikou motivaci, aby propagoval Vaše zboží či službu, jak nejlépe dovede. Prostě bez práce nejsou koláče a bez prodeje není provize.

Další fakt je, že zde není až tak velká konkurence a je tu spousta prostoru pro Vás, ať už jako pro obchodníka nebo jako partnera. Naopak nevýhoda může být v tom, že nemáte takovou kontrolu nad tím, jakým způsobem je Váš web, produkt nebo služba propagován. To se dá lehce vyřešit stanovením podmínek o formě propagace.

Každopádně se vlak s tímto druhem výkonnostního marketingu rychle rozjíždí, tak si nastupte i Vy.

Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Výkonnostní marketing
Kvalitní vstupní stránka jako základ pro PPC kampaně

Již jste se někdy zamysleli nad tím, kam přesně vedou odkazy z Vaších reklam? Jsou skutečně relevantní a poskytnou klientovi přesně ty informace, na které odkazujete v inzerátu? A co dalšího by měla vstupní stránka obsahovat? O tom všem Vám povíme v dnešním článku.

Celý článek
Zapracujte přes léto na SEO, abyste v září zaujali přední pozice ve vyhledávačích

Podnikáte v oboru, kde je pro Vás stěžejní se dobře zviditelnit v organickém vyhledávání s koncem léta? Pak je ideální čas začít s přípravami a realizací podstatných úprav na Vašem webu. Jak na to a na co nezapomenout, to si ukážeme v tomto článku.

Celý článek
Zaujměte zákazníky v každé fázi nákupního procesu: See, Think, Do, Care

See-Think-Do-Care je výkonná marketingová metoda, která promění způsob, jakým komunikujete a prodáváte své cílové skupině. V tomto článku si postupně vysvětlíme jednotlivé fáze a nejvhodnější kanály pro každou z nich.

Celý článek
Affiliate marketing aneb Vydělávejte na provizích

Zajímá Vás affiliate marketing? A co to vlastně přesně znamená? Jak to celé funguje? A jaké jsou výhody i nevýhody? To se dozvíte právě teď.

Celý článek

Všechny kategorie

Top