Black Friday, Omnibus, nekalé praktiky a proč s nimi nezačínat

Co se v článku dozvíte:

  • co se ohledně “černých pátků” chystá
  • na co si dát pozor jako zákazník
  • na co si dát pozor jako prodejce

Léto nám brzy přejde do podzimu a opět nastane čas, kdy na nás zelený panďulák začne hlasem Filipa Švarce odevšad vykřikovat chytlavé rýmovačky, jejichž nedílnou součástí bude sousloví “Black Friday”. Že má tento svátek nákupní horečky také svá pravidla, a že se tato pravidla co nevidět zpřísní, o tom si povíme v tomto článku.

Black Friday dříve

Už více než půl století je v USA tento den po díkůvzdání znamením toho, že začaly předvánoční nákupy. Obchodníci otevírají často už o půlnoci a nabízejí slevy tak zázračné, že s nimi spojené dopravní zácpy, pouliční nepokoje a šarvátky v obchodech přiřkly tomuto dni právě to (v USA už brzy nekorektní) přízvisko “Black”. Tento svátek dorazil pochopitelně už i do Evropy, kde ovšem nemá problémy s korektností, nýbrž s nepoctivostí některých obchodníků. Aby nedošlo k nedorozumění, je třeba hned na začátku zdůraznit, že “ufoun” zmíněný v úvodu patří mezi ty poctivé. Mezi známé nekalé praktiky patří například to, že cena před slevou nebyla ve skutečnosti tak vysoká, jak prodejce inzeruje. Často je také za původní cenu vydáváno to, kolik zboží stálo před dvěma lety, zatímco jeho skutečná současná cena je třeba i nižší než ona vychvalovaná “sleva”. Tak s tím vším bude brzy konec.

Black Friday brzy

V EU platí už od roku 2019 směrnice “Omnibus”, která by měla zajistit lepší ochranu spotřebitele před nekalými praktikami prodejců. U nás by měla platit už od 28.5.2022, což se sice ještě nestalo, ale už je to na spadnutí. A co nám tedy novela občanského zákoníku a zákona o ochraně spotřebitele v tomto směru přinese?

Konec předstíraných slev

Především to bude zákaz umělého navyšování cen před slevou a po slevě. Obchodník bude nově povinen u akčních cenových nabídek uvádět, za jakou nejnižší cenu dané zboží nabízel alespoň po dobu 30 dnů před zavedením akce či avizované slevy. Pokud daný produkt nenabízí ještě tak dlouho, bude muset spolu s akční cenou uvést také nejnižší cenu za posledních 15 dní, či od uvedení produktu do nabídky. 

Falešné recenze a další triky

Každý, kdo dostával ze slohu alespoň dvojky, jistě dokáže přijít na pár věrohodných uživatelských identit, jejichž jménem napíše nějakou tu samochválu. V každém z těchto článečků použije jinou úroveň pravopisu (v tom nejslabším nechá zapnutý caps-lock) a falešné uživatelské recenze jsou na světě. Tak tudy ne, přátelé! Už brzy bude povinností každého obchodníka, který zveřejňuje spotřebitelské recenze, ověřit jejich pravost a uvést způsob, jakým k takovému ověření došlo.

Nově vznikne také povinnost informovat o případné třetí straně a o parametrech, podle kterých vyhledávače zobrazují obchodníkovy nabídky. Veškerá placená reklama na internetu také bude muset být náležitě označena, aby ji běžný uživatel na první pohled rozeznal od organického obsahu.

Mnoho současných obchodníků už se těmito pravidly dávno řídí, najdou se ale i takoví, kteří po nějakém tom švindlu ještě sáhnou. Buďte raději mezi těmi prvními ;)

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Marketing
Pohotovost pro podnikatele! Přišly novely, které se dotknou fungování téměř každého e-shopu

Od 6. 1. 2023 začala platit nová pravidla (nejen) pro e-shopy. Uvnitř článku jsme se ponořili do nejpodstatnějších aspektů, které poměrně zásadně ovlivní fungování Vašeho e-shopu. Pojďme se na ně společně podívat.

Celý článek
Tvorba textového obsahu pomocí umělé inteligence

Tlak na rychlost se zachováním kvality při tvorbě textového obsahu nás neustále tlačí do rohu. Není tak divu, že se tvůrci obsahu přiklání k různým berličkám, jak si tuto práci automatizovat. Třeba právě pomocí umělé inteligence.

Celý článek
74 % Čechů letos plánuje nakoupit dárky pod stromeček z pohodlí domova, tvrdí průzkum

Přípravy na Vánoce a nákupy vánočních dárků jsou již v plném proudu. Obliba nákupů z pohodlí domova neustále roste. Zákazníky lákají stále častěji nejen nižší ceny, ale také komfort při nákupu. Dopravci stíhají doručit zásilky i jen několik málo dní před Štědrým dnem.

Celý článek
Jak podnikat u moře (třeba i online)

Jistě vám neuniklo, že se území našeho státu právě rozrostlo o kdysi ruskou exklávu. Kromě nových možností rekreace a volnočasových aktivit se tak výrazně rozšíří i prostor pro podnikání, který poskytne nové, doposud netušené možnosti.

Celý článek

Všechny kategorie

Top