Google bude muset přerušit podnikání s digitální reklamou dle nařízení Evropské komise

Vlažný přístup Google

Evropská komise začala Google vyšetřovat již před dvěma lety právě v souvislosti s možným podezřením na porušení antimonopolních práv a zneužívání své dominantní pozice v boji proti dalším poskytovatelům digitální reklamy. To vedlo k obavám z narušení hospodářské soutěže. Google se v prvních měsících snažil celou věc napravit, ale jeho přístup byl tak vlažný, že se Evropská komise rozhodla k tomuto razantnímu kroku. K celému případu se vyjádřila evropská komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „Společnost shromažďuje uživatelská data, prodává reklamní prostor a působí jako prostředník pro online reklamu, obáváme se tak, že Google mohl využít svého postavení na trhu k upřednostnění vlastních zprostředkovatelských služeb.“

Monopolní postavení Google

Google, který spadá pod společnost Alphabet, je podle výzkumné společnosti Insider Intelligence největší digitální platformou na světě. Její tržní podíl představuje 28 % celkových globálních příjmů z reklamy. Tyto příjmy jsou pak rozděleny mezi Gmail, Google Play, Google Mapy, Ad Manager, Youtube, AdMob a Adsense. Celkově se tak jedná o příjmy ve výši 225 miliard dolarů (pro představu 4,9 bilionu korun). To je údajně 79 % celkových příjmů společnosti.

Jak to Google bude řešit?

Jediným možným řešením je dle Evropské komise pouze povinný prodej určité části služeb. Tím by se značně zmenšil podíl Google na trhu s digitální reklamou a to by mohlo pomoci znovu nastolit rovnováhu na základě férové hospodářské soutěže.

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Už to víte?
Převálcuje Google Bard konkurenci?

Od vydání ChatGPT uteklo hodně vody a Google konečně přispěchal se svou variací na tento oblíbený chat, založený na AI. Sice později než Microsoft se svým Bing AI, ale přece. Co vlastně Bard je, co dokáže a jak si stojí v porovnání s konkurencí? To se dozvíte v článku.

Celý článek
Google bude muset přerušit podnikání s digitální reklamou dle nařízení Evropské komise

Evropská komise nařídila společnosti Google přerušení svého lukrativního byznysu v segmentu digitální reklamy. Proč se to děje a jaké má Google možnosti?

Celý článek
Novinky z marketingu a SEO pro srpen 2022

Přehled novinek pro srpen. Co se událo v marketingovém rybníčku? Pár informací ze světa vyhledávání, tedy v SEO samozřejmě nesmí chybět. Podívejte se společně s námi a objevte nové nápady či inspirace v úspěchu, ale i neúspěchu druhých.

Celý článek
Instagram testuje novou funkci pro rychlé sdílení poznámek s přáteli

Instagram experimentuje s další novou funkcí, která by uživatelům umožnila zveřejňovat mizející obsah.

Celý článek

Všechny kategorie

Top