Internetové vyhledávače Google vs. Seznam 2021

V České republice máme několik internetových vyhledávačů a asi nikoho nepřekvapí, že největší rybou v českém rybníku vyhledávačů je Google. Domnívám se, že neexistuje nic, co by mohlo dominantní postavení Googlu v České republice změnit. Největším soupeřem Googlu ve vyhledávání je v Česku internetový vyhledávač od Seznam.cz, který dokázal v roce 2019 “sebrat” Googlu téměř čtvrtinu vyhledávání. Toto je skutečně úctyhodný výsledek vezmeme-li v úvahu, že ostatní vyhledávače mají zanedbatelný poměr vyhledávání. Podívejme se na to, jak si vedly vyhledávače od Googlu a Seznamu v roce 2021.

Na přelomu let 2020/2021 byl celkový poměr vyhledávačů Googlu a Seznamu v poměru 85:15 ve prospěch Googlu. Ještě více se tak umocnila dominance Googlu nad Seznamem, protože na přelomu let 2019/2020 byl tento poměr 76:24 ve prospěch Googlu. Nicméně i zmíněných 15% ve vyhledávání, které Seznam drží, je stále více než dobrý výsledek. Zmíněný poměr 85:15 je brán z organického vyhledávání ze všech zařízení. Jak mobilních, tak desktopových. Za uplynulých 7 let se poměr využívání internetového vyhledávače Google zvedl ze 47 % na 85 %. Tempo, jakým roste poměr využívání Googlu (nejen vůči Seznamu, ale i ostatním vyhledávačům) je až zarážející. Ačkoliv to v loňském roce vypadalo na zpomalení tempa vyhledávání Googlem, opak je pravdou. Pomyslná propast mezi dvěma největšími českými vyhledávači se stále více rozevírá - konkrétně o dalších 9 % a to i přesto, že byl odhadován růst mezi 1 - 2 %.

Do značné míry můžeme pouze odhadovat, co stojí za tímto růstem. Google v uplynulém roce posiloval na všech frontách (na úkor Seznamu) a tak daná čísla lze považovat za přirozený vývoj. Ačkoliv statistiky nejsou pro internetový vyhledávač Seznam příznivé, domnívám se, že má stále co nabídnout a neměl by být při optimalizaci opomíjený.

Česká tisková kancelář (ČTK) nabízí rovněž srovnání dvou největších internetových vyhledávačů v Česku. Dle její zprávy ze 23.4. 2021 klesl podíl vyhledávače Seznam za posledních pět let o deset procentních bodů na 11,5 %. Oněch zmíněných 11,5 % zaujímá Seznam v konkurenci všech vyhledávačů, tedy nejen Googlu. Až za Seznamem se nacházejí další světové vyhledávače jako jako Bing nebo Yahoo! Vyplývá to z měření webu Statcounter GlobalStats. Americký Gigant vstoupil na český trh na podzim roku 2006. V té době měl podíl vyhledávání 15 %. V roce 2010 byla jeho pozice s vyhledávačem Seznam vyrovnaná.

Zajímavost místo závěru. Na konci minulého roku Seznam.cz vyzval Google k vyplacení náhrady škody přes 9 miliard korun za údajné omezení hospodářské soutěže v oblasti internetového vyhledávání. Dle vyjádření firmy Seznam.cz toto omezení spočívalo v nemožnosti dohodnout se s výrobci telefonů s operačním systémem Android na tom, aby v těchto zařízeních mohly být předinstalovány aplikace od Seznam.cz. Jinými slovy. Velcí výrobci telefonů, kteří chtějí používat operační systém Android mají podepsané smlouvy s Googlem, které znemožňují, aby v operačním systému mohly být předinstalované aplikace konkurentů. Lze očekávat, že se celý spor potáhne několik let. Otázkou zůstává, zda Seznam.cz očekává, že v daném sporu uspěje nebo je to pro něj jen promyšlený PR tah. Pokud jakýkoliv lokální vyhledávač vymáhá od Googlu miliardovou částku, zcela jistě se tato informace dostane do většiny světových médií. Ať tak či onak, Seznam nezahálí a neustále rozvíjí své ostatní aplikace tak, aby byl nadále schopen udržet krok s konkurencí.

Ať už si vyberete pro svou inzerci Google či Seznam, s pomocí se můžete klidně obrátit na nás. Můžete nám napsat e-mail na info@webmium.cz. Dále nás můžete kontaktovat pomocí formuláře na našich webových stránkách webmium.cz/kontakt nebo na telefonním čísle naší podpory +420 605 99 44 66 a my se Vám co nejdříve ozveme.


Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Už to víte?
Novinky ze sociálních sítí za září 2021

Opět po měsíci tu máme novinky ze sociálních sítí. Přečtěte si, co nového se stalo v devátém měsíci letošního roku na sociálních sítích. A že toho není zrovna málo. Příjemné čtení.

Celý článek
Novinky z marketingu za září 2021

Pokud už netrpělivě čekáte na naši další várku marketingových novinek, tak jste se právě dočkali. Máme pro Vás zase několik nových informací, díky kterým budete stále v obraze. Tak jdeme na to.

Celý článek
Novinky ze sociálních sítí srpen 2021

Další měsíc je pryč, a my jsme tu opět s aktuálními novinkami, které nám přinesly sociální sítě. Přes sociální sítě denně komunikujeme, sdílíme své zážitky, fotky či videa. Nyní tu máme zase pár vychytávek, jdeme na ně.

Celý článek
Novinky z marketingu za srpen 2021

Poslední novinky za slunečný prázdninový měsíc jsou tu. Léto je ve znamení pohody. I přesto nám tento měsíc přinesl dost zajímavých a užitečných novinek. Tak si je pojďte s námi přečíst.

Celý článek

Všechny kategorie

Top