Máte marketingový plán? A můžu ho vidět?

Co se v článku dozvíte:

  • co opravdu není marketingový plán
  • co to tedy vlastně je
  • proč ho potřebujete
  • jak ho správně vytvořit
Budu mít spoustu kšeftů. Konkurenci nechám v prachu za sebou. Zákazníci se ke mně jen pohrnou. Pochopitelně vydělám příšernou hromadu peněz! Pokud vám tohle připadá jako marketingové plány, je tento článek určen právě vám. Tohle jsou totiž pouhé sny, v lepším případě předsevzetí.

Reálné cíle

Než se pustíte do stavby vzdušných zámků, zkuste si položit pár jednoduchých otázek: 

  • Proč to vlastně děláte? - (chcete se uživit, případně vydělat, to je jasné, pojďme to považovat za samozřejmost a dál už o tom nemluvit, v marketingovém plánu jde i o jiné věci) - zde je tím myšleno například to, že chcete uplatnit svou kreativitu, zvýšit kvalitu gastronomie ve vaší obci, přivést na trh nový převratný výrobek, technologii nebo prostě zlepšovák, atd.
  • Čeho byste rádi dosáhli? - tady buďte zdravě skromní, nemyslete hned na monopol! Stačí si stanovit například to, že do půl roku budete prodávat x svých výrobků měsíčně. Stanovit si reálný cíl je totiž důležité i proto, že bez něj nepoznáte, jestli se k němu vůbec blížíte. A to při jakékoli marketingové spolupráci, nejen při budování honosného marketingového plánu.

Průzkumy, měření, analýzy

Stejně jako je před nechráněným železničním přejezdem užitečné rozhlédnout se na obě strany, je také velmi důležité důkladně zmapovat oblast svého podnikání před tím, než se do toho vrhnete. A pokud už jste se vrhli a ještě vás nic nesmetlo, rozhlédněte se co nejdřív! Máte představu o tom, kdo budou vaši zákazníci? Ženy? Muži? Mladí? Starší? Z venkova? Z města? Jak s nimi budete komunikovat? Pohybují se na sociálních sítích? A na kterých?

Analýze neuniknete ani vy sami. Víte o svých nedostatcích? A v čem máte naopak před konkurencí výhodu?

A když už jsme u té konkurence… I ona zaslouží důkladný průzkum. A proč se od ní nenechat inspirovat? Tedy pochopitelně jen v tom, co dělá dobře a co by bylo užitečné i pro vás. V čem jsou její slabiny a silné stránky? Co budete nejspíš dělat stejně? Co naopak rozhodně chcete dělat jinak?

…a jejich výsledky

Měřit se dá v podstatě cokoli. Čím víc údajů získáte, tím lépe se vám bude plánovat, vyhodnocovat a vymýšlet nové nápady. Třeba zjistíte, že se vám víc vyplatí kvalitní vlastní web než profil na Pinterestu. Nebo přijdete na to, že vaše cílová skupina si zrovna nepotrpí na oslovení “Milé dámy”, protože je v ní víc mužů, než jste čekali.

Především vám ale umožní plánování s ohledem na rozpočet a hodnocení vaší vlastní výkonnosti. S omezeným rozpočtem bude důležité vše náležitě rozfázovat a prostředky vynakládat s rozmyslem a v pravou chvíli. A s přesnými daty budete hned vědět, jak na tom vaše podnikání doopravdy je.

Šok na závěr!

Mohlo by se zdát, že už je toho dost, ale opravdu dobrý marketingový plán jsme zatím jen tak naťukli. Tento článek je vlastně jen taková špička ledovce. Vůbec se nezmiňuje o optimalizaci pro vyhledávače, analýze použitelnosti, mystery shoppingu, placené reklamě ani o Google analytics a mnoha dalších věcech, které s marketingovým plánováním souvisí. Pokud se chcete v tomto zajímavém tématu dovzdělat, můžete sáhnout po odborné literatuře, ale najdete i užitečná videa na Youtube. A jestli na dovzdělávání nemáte čas, s důvěrou se obraťte na tým marketingových odborníků.

Třeba náš tým Webmium 

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Marketing
Pohotovost pro podnikatele! Přišly novely, které se dotknou fungování téměř každého e-shopu

Od 6. 1. 2023 začala platit nová pravidla (nejen) pro e-shopy. Uvnitř článku jsme se ponořili do nejpodstatnějších aspektů, které poměrně zásadně ovlivní fungování Vašeho e-shopu. Pojďme se na ně společně podívat.

Celý článek
Tvorba textového obsahu pomocí umělé inteligence

Tlak na rychlost se zachováním kvality při tvorbě textového obsahu nás neustále tlačí do rohu. Není tak divu, že se tvůrci obsahu přiklání k různým berličkám, jak si tuto práci automatizovat. Třeba právě pomocí umělé inteligence.

Celý článek
74 % Čechů letos plánuje nakoupit dárky pod stromeček z pohodlí domova, tvrdí průzkum

Přípravy na Vánoce a nákupy vánočních dárků jsou již v plném proudu. Obliba nákupů z pohodlí domova neustále roste. Zákazníky lákají stále častěji nejen nižší ceny, ale také komfort při nákupu. Dopravci stíhají doručit zásilky i jen několik málo dní před Štědrým dnem.

Celý článek
Jak podnikat u moře (třeba i online)

Jistě vám neuniklo, že se území našeho státu právě rozrostlo o kdysi ruskou exklávu. Kromě nových možností rekreace a volnočasových aktivit se tak výrazně rozšíří i prostor pro podnikání, který poskytne nové, doposud netušené možnosti.

Celý článek

Všechny kategorie

Top