Opatrně s TikTokem!

Tik Tok je více než potenciálním rizikem

Jistě vám neuniklo, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před instalací a užíváním aplikace TikTok. V tomto článku si v kostce povíme, proč to NÚKIB udělal a co je na TikToku vlastně špatného.

Velká data

TikTok zdaleka neslouží jen k šíření vtipných videí s dětmi, zvířátky a opilci. O svých uživatelích také sbírá mnoho údajů, včetně těch citlivých, které ke svému fungování vůbec nepotřebuje. Ví o vaší poloze, má přístup k vašim kontaktům a veškeré komunikaci... může toho o vás zjistit opravdu hodně. Namítáte, že se nemáte za co stydět, nemáte co skrývat a veřejně na síti o sobě sdělujete jen prkotiny? Jistě máte pravdu, ale vezmeme-li v úvahu, že počet uživatelů TikToku u nás stále roste, dojdeme k závěru, že takových milion prkotin pohromadě už znamená poměrně slušnou hromadu dat a z nástroje pro sdílení roztomilých momentů se rázem může stát sofistikovaná špionážní technologie. Ono je totiž velice důležité, kdo s těmi daty nakonec pracuje.

Strana a vláda

Velké množství informací o svých uživatelích pochopitelně sbírají i jiné aplikace a zejména sociální média. Obecně tedy platí, že bychom jejich používání měli vždy zvážit a především si rozmyslet, jaká oprávnění jim udělíme. TikTok je hrozbou hlavně proto, že množství sbíraných dat je opravdu velké a můžeme jen tušit, kdo a jak s nimi bude nakládat. Společnost ByteDance, která TikTok vyvinula a provozuje, podléhá totiž právnímu řádu Čínské lidové republiky a jako taková má povinnost spolupracovat a sdílet data se státem. A co si budeme povídat, současná Čína je komunistické totalitní zřízení, které taková data bez váhání zneužije, jakmile se mu to bude hodit.

Tikat a Tokat?

Jak se tedy k vydanému varování jako uživatel postavit? Užívání aplikace vám rozhodně nikdo nezakazuje, je na vašem uvážení a pokud se dokážete v kyberprostoru pohybovat bezpečně, neskáčete na špek propagandistům a vlivové operace na vás nemají vliv, TikTok ve vašem soukromém mobilu vás nejspíš nijak bezprostředně neohrozí. Jeho instalací do služebního telefonu už ale riskujete možný únik a následné zneužití firemních dat. A pokud pracujete na ministerstvu nebo v kritické infrastruktuře, bude tuto čínskou sociální platformu opravdu lepší oželet.

Image by Freepik

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Social Media
Opatrně s TikTokem!

Jistě vám neuniklo, že Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování před instalací a užíváním aplikace TikTok. V tomto článku si v kostce povíme, proč to NÚKIB udělal a co je na TikToku vlastně špatného.

Celý článek
Twitter zažívá divoké časy po akvizici Elonem Muskem

Akvizice Twitteru byla dlouho velmi ožehavým tématem v online kuloárech. Po jejím dokončení se však Elon Musk rozhodl dostát svému slovu a Twitter se tak doslova otřásá v základech.

Celý článek
Instagram přišel s novinkou Collabs

Ani Instagram nezahálí a přišel s novinkou Collabs. Pokud nevíte, o co jde, pohodlně se usaďte a čtěte dále.

Celý článek
Moc a bezmoc sociálních sítí

Všichni máme účet na Facebooku, Instagramu a na dalších sociálních sítích. Jaký vliv ale mají sociální sítě na naše chování, jak ovlivňují naše vztahy a chování? Pojďme se na to společně podívat.

Celý článek

Všechny kategorie

Top