Pohotovost pro podnikatele! Přišly novely, které se dotknou fungování téměř každého e-shopu

Od 6. 1. 2023 začala platit nová pravidla (nejen) pro e-shopy.

JAKÉ ZÁKONY SE MĚNÍ, PROČ A JAK?

Změnily se dva z hlavních předpisů týkajících se e-commerce, a to občanský zákoník a zákon o ochraně spotřebitele. Důvody pro změnu pramení v evropské směrnici, kterou Česko muselo promítnout do svého práva. A jak jinak, opět se posilují práva spotřebitele. Pojďme se na hlavní změny podívat.

Informování o slevách

Změna v této oblasti se dotkne všech obchodníků, nejen e-commerce. V tomto ohledu novela cílí na ukončení praktik některých prodejců, kteří záměrně uměle „vyšroubují“ ceny, aby následně ukazovali slevy z takto zvýšených cen jako mimořádně výhodné. S tím novela skoncuje. 

Obchodníci budou nově muset uveřejňovat nejnižší cenu výrobku nebo služby za posledních 30 dní před zlevněním. Případně před prvním zlevněním, pokud podnikatel zlevňuje postupně delší dobu. Pokud by produkt byl na trhu méně než 30 dnů, bude třeba uveřejnit nejnižší cenu za dobu, kdy je produkt na trhu. Výjimku mají produkty s krátkou dobou spotřeby nebo podléhající rychlé zkáze (tzn. třeba jídlo).

Pozor na recenze

Pokud na svém webu nebo e-shopu uveřejňujete recenze od spotřebitelů, budete nově muset uvádět také to, jakým způsobem ověřujete pravost recenzí (tj. že pocházejí skutečně od vašich zákazníků), nebo alespoň informaci, že recenze neověřujete.  

Nedodržení těchto povinností může vést k pokutě za klamavou obchodní praktiku nebo v některých případech i k právu zákazníků odstoupit od smlouvy. 

Delší předpoklad existence vady v době předání

Dosud platilo, že pokud spotřebitel vytkl vadu věci do 6 měsíců od jejího předání, předpokládalo se, že věc byla vadná už při předání. V takové situaci je to obchodník, kdo musí prokazovat opak. Nově se doba, po kterou se předpokládá vada věci už v době předání, prodlužuje na 12 měsíců. 

Některé další změny

Z dalších změn můžeme vyjmenovat např.:

  • konec možnosti uzavřít se spotřebitelem smlouvu pouze po telefonu – nově je nutné doručit spotřebiteli písemnou podobu smlouvy a smlouva spotřebitele zavazuje teprve poté, co její znění potvrdí;
  • při prodeji na předváděcích akcích a podomním prodeji se prodlužuje lhůta pro odstoupení ze 14 na 30 dní;
  • přednostní uvádění prodejců na základě placené propagace bez současného zřetelného uvedení takové skutečnosti bude klamavou praktikou;
  • povinnost zřetelně označit tlačítko, kterým se finálně odesílá objednávka, tak, aby z něj vyplývalo, že zákazníka zavazuje k platbě;
  • novinky v prodeji digitálních služeb a při provozu tzv. on-line tržišť.

SHRNUTÍ 

Novelu přivítají zřejmě hlavně spotřebitelé, pro které zavádí další nezanedbatelná práva. Naopak podnikatelé zřejmě budou skřípat zuby, ale přesto jim nezbyde nic jiného, než se na novelu adaptovat a své procesy přiměřeně upravit. Výše popsané změny jsou jen naším výběrem těch nejvýznamnějších z celé řady dalších.

Článek vznikl ve spolupráci s ATREUM advokátní kancelář s.r.o., www.atreum.cz Děkujeme Vítkovi Hruškovi.

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Marketing
Pohotovost pro podnikatele! Přišly novely, které se dotknou fungování téměř každého e-shopu

Od 6. 1. 2023 začala platit nová pravidla (nejen) pro e-shopy. Uvnitř článku jsme se ponořili do nejpodstatnějších aspektů, které poměrně zásadně ovlivní fungování Vašeho e-shopu. Pojďme se na ně společně podívat.

Celý článek
Tvorba textového obsahu pomocí umělé inteligence

Tlak na rychlost se zachováním kvality při tvorbě textového obsahu nás neustále tlačí do rohu. Není tak divu, že se tvůrci obsahu přiklání k různým berličkám, jak si tuto práci automatizovat. Třeba právě pomocí umělé inteligence.

Celý článek
74 % Čechů letos plánuje nakoupit dárky pod stromeček z pohodlí domova, tvrdí průzkum

Přípravy na Vánoce a nákupy vánočních dárků jsou již v plném proudu. Obliba nákupů z pohodlí domova neustále roste. Zákazníky lákají stále častěji nejen nižší ceny, ale také komfort při nákupu. Dopravci stíhají doručit zásilky i jen několik málo dní před Štědrým dnem.

Celý článek
Jak podnikat u moře (třeba i online)

Jistě vám neuniklo, že se území našeho státu právě rozrostlo o kdysi ruskou exklávu. Kromě nových možností rekreace a volnočasových aktivit se tak výrazně rozšíří i prostor pro podnikání, který poskytne nové, doposud netušené možnosti.

Celý článek

Všechny kategorie

Top