7 otázek, které vám vrtají hlavou před tvorbou kvalitního obsahu

Chcete začít s tvorbou kvalitního obsahu, ale hlavou vám vrtá několik otázek? Sepsali jsme je a dáme vám na ně odpověď.

Stále kolem sebe slyšíte, že obsahový marketing je nedílnou součástí vaší propagace? Že díky kvalitnímu obsahu vystoupáte na přední příčky vyhledávání a zvýšíte si důvěryhodnost u svých zákazníků? Ne, to nejsou mýty. Je to opravdu tak.

1. Co je to obsahový marketing?

Jde o způsob marketingu, kdy publikujete hodnotný obsah. Ať už články, fotografie, videa, infografiky. Ideálně kombinaci více obsahů, která cílového zákazníka zaujme. Vzniká většinou na základě obsahové strategie. Každý obsah má mít svůj cíl, který měříte a vyhodnocujete.

2. Jaké jsou formy obsahového marketingu?

Existuje mnoho podob obsahu, který se používá v obsahovém marketingu. Pojďme si vyjmenovat ty základní:

 • Články
 • Fotografie
 • Videa
 • Infografiky
 • E-booky
 • E-maily
 • Příspěvky na sociálních sítích
 • Soutěže

Doporučujeme kombinovat více forem dohromady, pak se stává obsahový marketing účinnějším. Hlavní vždy je, aby byl obsah pro lidi zajímavý, pochopitelný a přínosný. Zároveň motivující ke splnění vámi stanovených cílů. Detailněji si o všech druzích obsahu povíme v jednom z dalších článků.

3. Jaké cíle může mít můj obsah?

Co obsah, to jiný cíl. Pobavit, informovat, poradit, vzdělat či prodat. Stanovte takové cíle, které budou snadno měřitelné a zhodnotitelné. Pro snadnější odpíchnutí pro vás máme pár cílů, které může mít právě váš obsah:

 • Zvýšení povědomí o brandu
  Začínáte a chcete se uvést na trh v dobrém obraze? Nebo jen nejste až tolik známí a chcete být. Proto se pouštíte do tvorby kvalitního obsahu. Budujete důvěru a přesvědčujete čtenáře, že jste znalí svého trhu. Vašim cílem je zvýšení povědomí o vás.

 • Zlepšení vztahu se stávajícími zákazníky 
  Kvalitním obsahem můžete zlepšit vztah se současnými zákazníky. Pro ty se samozřejmě zase hodí trochu jiný obsah. Třeba novinky o rozšíření produktu, který využívají. Nikdy nezapomínejte na své současné věrné zákazníky. Přesvědčit spokojeného zákazníka k dalšímu nákupu je stokrát jednodušší, než přivést zcela nového zákazníka.

 • Budování důvěryhodnosti u potenciálních zákazníků
  Potenciální zákazníci ve vás nemají důvěru, neznají vás. Proto je musíte přesvědčit, že jste profíci na trhu, že se na vás mohou spolehnout. Dokážete jim to právě vhodným obsahem.

 • Zvýšení počtu odběratelů
  Dlouhodobým generováním hodnotného obsahu budete pravidelně navyšovat počet odběratelů. Obsah jednou vytvoříte a od té doby si buduje svou pozici. Přinášet ovoce může i roky po jeho vytvoření.

 • Zvýšení obratu
  Přivedete nové odběratele, nové čtenáře, nové fanoušky, kteří chtějí vaše produkty či služby. Dokážete je obsahovým marketingem přesvědčit. Tím zvýšíte svůj obrat.

Ano, i tento článek má svůj cíl. Jaký? Poradit vám, jak začít s tvorbou kvalitního obsahového marketingu. Přesvědčit vás, že má smysl psát, fotit, točit a to vše sdílet a rozesílat e-maily. Zaujmout vás tak, že se přihlásíte k odběru dalších přínosných článků.

4. Mám plánovat, co kdy publikuju?

Ano, určitě. K tomu slouží tzv. publikační plán. V něm si stanovíte, jaký obsah budete tvořit, proč, pro koho a jak ho budete propagovat. Jednotlivým plánům rovnou stanovte datum publikace a čas. My doporučujeme plánovat:

 • O jakou formu obsahu půjde?
 • Jak se bude obsah jmenovat?
 • Jaká klíčová slova použijete?
 • Jaký bude hlavní kanál pro publikaci?
 • Kdo je zodpovědný za tvorbu obsahu?
 • Pro koho obsah tvoříte, pro jakou personu?
 • V jaké nákupní fázi se persona nachází?
 • Jaký je cíl obsahu?
 • Kdy obsah zveřejníte?
 • Kde budete obsah propagovat a kdy?

Po uplynulém období nezapomeňte cíle vyhodnocovat. A to klidně každý měsíc, i když plánujete kvartálně. Ať víte, kde máte prostor pro zlepšení.

5. Pro koho vlastně obsah píšu?

Pro persony představující vaše zákazníky, které byste měli mít vytyčené od začátku vašeho podnikání. Že je vyhraněné nemáte a nevíte jak na ně? Tomuto tématu věnujeme podrobněji samostatný článek.

6. Kdy můžu očekávat první výsledky?

Uvědomte si, že obsahový marketing je dlouhodobá a pracná činnost, u které je třeba vytrvat, aby přinášela ovoce. Tím se zásadně liší od výkonnostního marketingu, kde vidíte výsledky okamžitě. Nenechte se však odradit. Očekávané výsledky jsou dlouhodobé. A náklady? Ty jsou podstatně nižší než u výkonnostního marketingu. Nemusíte totiž vytrvale platit za prokliky a sotva kampaň skončí zase dobíjet kredit. Je na vás kolik ze svého rozpočtu do obsahového marketingu vložíte, a které formy propagace vytvořeného obsahu zvolíte.

7. Jakou propagaci obsahu mi tedy doporučíte?

Tak třeba když napíšete článek rádcovského charakteru podobný, jako je tento. Zpropagujte ho na vašich sociálních sítích. Třeba na Facebooku. Tady k tomu navíc můžete využít kampaň. Stanovit si rozpočet a ten nechat proklikat. Podstatně tím navýšíte dosah článku, návštěvy a pravděpodobnost splnit stanovený cíl. Dále věnujte článku prostor ve svém e-mailovém marketingu. Ať vaši odběratelé dostanou to, k čemu se přihlásili. A pokud máte na webu prostor pro novinky z blogu, šup tam s ním.

Tak a víte jak na to. Než tedy začnete, zamyslete se, proč budete obsahový marketing tvořit a pro koho. Vytyčte si cíle. Na tyto cíle a persony pak myslete při tvorbě každého nového obsahu. Pomůžou vám nasměrovat aktivity tím správným směrem.

Pomohl vám tento článek pochopit podstatu obsahového marketingu? Sdílejte ho s ostatními.

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Tipy a rady v online
Jak si založit web a nezkrachovat?

Nacházíte se v situaci, kdy dobře víte, že potřebujete nové webové stránky, případně obnovit zašlou slávu starší prezentace? Bojíte se však příliš vysokých nákladů, nebo prostě jen nechcete platit více, než je nutné? Společně se podíváme na nutné minimum, které je potřeba si pohlídat.

Celý článek
Pět pádných důvodů, proč živnostník nepotřebuje nový web

Určitě jste se setkali s názory proč zrovna teď ten web nepotřebujete, že je to zbytečná práce, nemalý výdaj, starosti navíc a že máte přece super produkt nebo službu, která se prodává sama. Je to ale skutečně pravda? Pojďme se na to společně podívat trochu blíže.

Celý článek
Marketing živnostníka v kostce

Podnikáte ze všech sil a pořád to není ono? Nebo je to ono a mohlo by to být lepší? Nepodceňujete náhodou marketing? Určitě? Pojďme si udělat malé shrnutí toho, co všechno vlastně takový marketing pro malé a střední podnikání znamená.

Celý článek
Jaká inzerce je pro mě vhodná?

Pokud se teprve rozkoukáváte ve světě podnikání, jistě jste si už položili otázku, která inzerce je vhodná právě pro Vaše podnikání. Dnešní článek Vám může pomoci v rozhodování.

Celý článek

Všechny kategorie

Top