Co jsou persony a jak je tvořit?

Pavlovi je 38 let. Je vyučený tesař. Má ženu a dvě děti. Žijí v malém baráčku ve středočeském kraji. Vyrábí praktické doplňky do bytu z přírodních materiálů a mezi známými jdou na odbyt. 

Loni si otevřel svůj první eshop a snaží se prosadit online. Obchody jdou, ale vždy se může dařit o chlup lépe. Pavel se nevyzná v online marketingu a netuší jak oslovit svou cílovou skupinu efektivně. Potřebuje poradit a ušetřit čas, který pak může věnovat výrobě kvalitních produktů a také své rodině. Ve volnu totiž rádi podnikají výlety do přírody, čerpat inspiraci. Třeba právě takto může vypadat vaše persona.

persona
Pavel, 38 let, tesař

Co je persona?

Způsob, jak segmentovat trh. Persona je profil člověka, pro kterého obsah tvoříte, kterého bude váš obsah zajímat. Bude ho s chutí číst a udělá přesně to, co je cílem článku. Jde o typického představitele cílové skupiny.

Je persona fiktivní nebo skutečná?

Obě varianty jsou možné a správné. Většinou jde o fiktivní osobu, kterou si ale vymyslíte na základě validních podkladů. Ideálně dle dat z Google Analytics nebo z průzkumu trhu či vlastních zkušeností. Nemělo by se jednat o výstup vlastní představivosti. Persona však může být i profil konkrétního zákazníka, který je ve vašem oboru dostatečně reprezentativní.

Proč tvořit persony?

Když si vytvoříte konkrétního člověka s příběhem, prací, zájmy, lépe se vám pro něj bude tvořit obsah. Lépe se do něj vcítíte a snáz mu předáte informace, co chcete. Představíte si toho Pavla, jak dře na výrobě nových produktů do svého eshopu a o volnu běhá s rodinou po přírodě. Po večerech brouzdá po internetu a hledá, jak popostrčit ten svůj business o kousek kupředu. K tomu se podíváte na jeho fotku a hned se vám pro něj lépe tvoří obsah. Jeho potřeby jsou vám jasné jak facka a konečný výtvor je přesně to, co chce Pavel vidět a číst.

Kdy tvořit persony?

Persony se většinou tvoří v začátku obsahového marketingu. Vlastně už by se ale měly tvořit u zrodu vašeho podnikání vůbec. Lépe se vám pak budou tvarovat produkty samotné. Dále jsou důležité před propagací.

Co je častá chyba při tvoření person?

Lidé persony vytvoří, dají jim tvář i příběh a hodí je do šuplíku. Při tvorbě obsahu na ně neberou ohled. Nevyvíjí persony v čase. Přitom my sami se přeci vyvíjíme, měníme se a spolu s námi i naše potřeby. Stejně tak se postupně mění i vaše produkty, přibývají nové. Každý nový produkt má trochu jinou cílovou skupinu a je potřeba vytvořit zcela novou personu nebo vytunit tu stávající. Na persony proto nezanevřete, nechte je na pěkně viditelném místě a věnujte se jim. Hlavně pro ně tvořte obsah. Jaký obsah? Jaké jsou vhodné druhy obsahu si řekneme v jednom z dalších článků. Odebírejte naše nové počteníčko a nic vám neuteče.

Jak tvořit persony?

V první řadě najděte své uživatele. Kdo jsou? Kolik jich je a jak pracují s vaším produktem? Můžete vyčíst z Google Analytics, udělat průzkum či dotazníkové šetření.  Pak vytvořte hypotézy. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými uživateli? Rozsegmentujte je dle vyzkoumaných dat. A hypotézy verifikujte. Co má persona ráda? Jaké má potřeby a hodnoty? Kde pracuje, jaký vede život, co rodina? Jaké jsou její cíle, kam směruje? Ideální pro tato zjištění jsou hloubkové rozhovory. Persony dotvořte fotkou, jménem, věkem.

Samozřejmě průběžně kontrolujte, jestli se segmenty nemění, zda nepřibyla nová skupina a jsou-li všechny vytvořené skupiny podstatné. Každé vytvořené personě jsme schopni pomoci, a o to se snažíme. Chceme uspokojit jejich potřeby. K tomu nám pomohou scénáře, jak s nimi pracovat. Pro vytvoření scénářů zkuste použít otázky. Jak k zákazníkovi mluvit? Jakými kanály? Jak mu zjednodušit jeho rozhodování? Jak se k němu dostat? Jak ho překvapit?

Velmi důležité je stanovit si, co nás na naší cílové skupině opravdu zajímá a podle toho jít do určité hloubky. Fungovat může obecná persona i hluboce propracovaná persona. Jakákoliv je lepší než nic.

Pozor na idealizaci

Při tvorbě person si dejte pozor na idealizaci, ke které to přímo svádí. Tvorba person neznamená vysnít si zákazníka, kterému chceme prodávat. Pamatujte, že ideály neexistují. Vždy se držte dat a výsledků z výzkumů, které máte k dispozici.  

Co když nemám data ani výzkumy?

Nezoufejte. Prostě dejte dohromady vše, co o svých zákaznících víte. A k tomu se potkejte s někým nezaujatým, aby vám dal svůj pohled zvenčí. Spojíte síly a základní persony dáte dohromady. Časem jistě data získáte, provedete výzkumy a své persony vyladíte k dokonalosti.

Pomohl vám článek pochopit, co jsou persony a jak je tvořit? Sdílejte ho s přáteli.

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Tipy a rady v online
Atribuční modely

Většina z Vás, kteří se pohybují ve světě online kampaní termín “atribuce” jistě znají (a jistě nejen oni, protože tento termín se nevztahuje pouze k marketingu). Pro ty ostatní si termín objasníme a ukážeme si, kdy je vhodné použít jaký model.

Celý článek
Proč vůbec inzerovat v online světě

Chcete vyzkoušet online inzerci a stále váháte? Pojďme se spolu podívat, co taková online inzerce obnáší a v čem vám bude přínosná. Odpovědi na vaše otázky naleznete v dnešním článku.

Celý článek
Jaké marketingové kanály lze využít?

V dnešním online světe se Vám nabízí velké množství kanálů, díky kterým lze propagovat Vaše služby, produkty a obsah. Šíře využitelných kanálů roste s tím, jak velký projekt řídíte. Čím větší produkt či služba, tím více možností jste již pravděpodobně využili nebo se chystáte využít.

Celý článek
10 tipů na texty, které prodávají

Chcete znát tipy, díky kterým budou Vaše texty na webových stránkách lákavé? Přečtěte si naše doporučení a zjistěte, jak psát texty, které nenudí ale naopak Vás nutí číst dál a dál.

Celý článek

Všechny kategorie

Top