Co jsou persony a jak je tvořit?

Pavlovi je 38 let. Je vyučený tesař. Má ženu a dvě děti. Žijí v malém baráčku ve středočeském kraji. Vyrábí praktické doplňky do bytu z přírodních materiálů a mezi známými jdou na odbyt. 

Loni si otevřel svůj první eshop a snaží se prosadit online. Obchody jdou, ale vždy se může dařit o chlup lépe. Pavel se nevyzná v online marketingu a netuší jak oslovit svou cílovou skupinu efektivně. Potřebuje poradit a ušetřit čas, který pak může věnovat výrobě kvalitních produktů a také své rodině. Ve volnu totiž rádi podnikají výlety do přírody, čerpat inspiraci. Třeba právě takto může vypadat vaše persona.

persona
Pavel, 38 let, tesař

Co je persona?

Způsob, jak segmentovat trh. Persona je profil člověka, pro kterého obsah tvoříte, kterého bude váš obsah zajímat. Bude ho s chutí číst a udělá přesně to, co je cílem článku. Jde o typického představitele cílové skupiny.

Je persona fiktivní nebo skutečná?

Obě varianty jsou možné a správné. Většinou jde o fiktivní osobu, kterou si ale vymyslíte na základě validních podkladů. Ideálně dle dat z Google Analytics nebo z průzkumu trhu či vlastních zkušeností. Nemělo by se jednat o výstup vlastní představivosti. Persona však může být i profil konkrétního zákazníka, který je ve vašem oboru dostatečně reprezentativní.

Proč tvořit persony?

Když si vytvoříte konkrétního člověka s příběhem, prací, zájmy, lépe se vám pro něj bude tvořit obsah. Lépe se do něj vcítíte a snáz mu předáte informace, co chcete. Představíte si toho Pavla, jak dře na výrobě nových produktů do svého eshopu a o volnu běhá s rodinou po přírodě. Po večerech brouzdá po internetu a hledá, jak popostrčit ten svůj business o kousek kupředu. K tomu se podíváte na jeho fotku a hned se vám pro něj lépe tvoří obsah. Jeho potřeby jsou vám jasné jak facka a konečný výtvor je přesně to, co chce Pavel vidět a číst.

Kdy tvořit persony?

Persony se většinou tvoří v začátku obsahového marketingu. Vlastně už by se ale měly tvořit u zrodu vašeho podnikání vůbec. Lépe se vám pak budou tvarovat produkty samotné. Dále jsou důležité před propagací.

Co je častá chyba při tvoření person?

Lidé persony vytvoří, dají jim tvář i příběh a hodí je do šuplíku. Při tvorbě obsahu na ně neberou ohled. Nevyvíjí persony v čase. Přitom my sami se přeci vyvíjíme, měníme se a spolu s námi i naše potřeby. Stejně tak se postupně mění i vaše produkty, přibývají nové. Každý nový produkt má trochu jinou cílovou skupinu a je potřeba vytvořit zcela novou personu nebo vytunit tu stávající. Na persony proto nezanevřete, nechte je na pěkně viditelném místě a věnujte se jim. Hlavně pro ně tvořte obsah. Jaký obsah? Jaké jsou vhodné druhy obsahu si řekneme v jednom z dalších článků. Odebírejte naše nové počteníčko a nic vám neuteče.

Jak tvořit persony?

V první řadě najděte své uživatele. Kdo jsou? Kolik jich je a jak pracují s vaším produktem? Můžete vyčíst z Google Analytics, udělat průzkum či dotazníkové šetření.  Pak vytvořte hypotézy. Jaký je rozdíl mezi jednotlivými uživateli? Rozsegmentujte je dle vyzkoumaných dat. A hypotézy verifikujte. Co má persona ráda? Jaké má potřeby a hodnoty? Kde pracuje, jaký vede život, co rodina? Jaké jsou její cíle, kam směruje? Ideální pro tato zjištění jsou hloubkové rozhovory. Persony dotvořte fotkou, jménem, věkem.

Samozřejmě průběžně kontrolujte, jestli se segmenty nemění, zda nepřibyla nová skupina a jsou-li všechny vytvořené skupiny podstatné. Každé vytvořené personě jsme schopni pomoci, a o to se snažíme. Chceme uspokojit jejich potřeby. K tomu nám pomohou scénáře, jak s nimi pracovat. Pro vytvoření scénářů zkuste použít otázky. Jak k zákazníkovi mluvit? Jakými kanály? Jak mu zjednodušit jeho rozhodování? Jak se k němu dostat? Jak ho překvapit?

Velmi důležité je stanovit si, co nás na naší cílové skupině opravdu zajímá a podle toho jít do určité hloubky. Fungovat může obecná persona i hluboce propracovaná persona. Jakákoliv je lepší než nic.

Pozor na idealizaci

Při tvorbě person si dejte pozor na idealizaci, ke které to přímo svádí. Tvorba person neznamená vysnít si zákazníka, kterému chceme prodávat. Pamatujte, že ideály neexistují. Vždy se držte dat a výsledků z výzkumů, které máte k dispozici.  

Co když nemám data ani výzkumy?

Nezoufejte. Prostě dejte dohromady vše, co o svých zákaznících víte. A k tomu se potkejte s někým nezaujatým, aby vám dal svůj pohled zvenčí. Spojíte síly a základní persony dáte dohromady. Časem jistě data získáte, provedete výzkumy a své persony vyladíte k dokonalosti.

Pomohl vám článek pochopit, co jsou persony a jak je tvořit? Sdílejte ho s přáteli.

Chcete se nezávazně poradit? Kontaktujte nás
Děkujeme, Vaše zpáva byla odeslána.
Oops! Něco se pokazilo, zprávu nejde odeslat. Zkuste prosím později.
Sdílet

Děkujeme. Nyní stačí potvrdit váš e-mail a můžete se těšit z nového čtení.

Zadaný e-mail je již pro odběr novinek použit.

Další zajímavosti z oblasti

Tipy a rady v online
Jak si založit web a nezkrachovat?

Nacházíte se v situaci, kdy dobře víte, že potřebujete nové webové stránky, případně obnovit zašlou slávu starší prezentace? Bojíte se však příliš vysokých nákladů, nebo prostě jen nechcete platit více, než je nutné? Společně se podíváme na nutné minimum, které je potřeba si pohlídat.

Celý článek
Pět pádných důvodů, proč živnostník nepotřebuje nový web

Určitě jste se setkali s názory proč zrovna teď ten web nepotřebujete, že je to zbytečná práce, nemalý výdaj, starosti navíc a že máte přece super produkt nebo službu, která se prodává sama. Je to ale skutečně pravda? Pojďme se na to společně podívat trochu blíže.

Celý článek
Marketing živnostníka v kostce

Podnikáte ze všech sil a pořád to není ono? Nebo je to ono a mohlo by to být lepší? Nepodceňujete náhodou marketing? Určitě? Pojďme si udělat malé shrnutí toho, co všechno vlastně takový marketing pro malé a střední podnikání znamená.

Celý článek
Jaká inzerce je pro mě vhodná?

Pokud se teprve rozkoukáváte ve světě podnikání, jistě jste si už položili otázku, která inzerce je vhodná právě pro Vaše podnikání. Dnešní článek Vám může pomoci v rozhodování.

Celý článek

Všechny kategorie

Top